Halloween Candy Per Ounce: Which Bags Give Trick-or-Treaters the Most

Prices checked September 29, 2026

Quick answer

The cheapest Halloween candy on Amazon right now is Brach's Mellowcreme Autumn Mix, Halloween Candy, Fall..., at $0.23/oz. That is the lowest price per ounce among the bags Dealophant has a confident price for, checked on September 29, 2026.

Halloween Candy, ranked by price per unit

  1. Brach's Mellowcreme Autumn Mix, Halloween Candy, Fall...
    Best value

    Brach's Mellowcreme Autumn Mix, Halloween Candy, Fall...

    32 oz, $7.52 total

    $0.23/oz

    Price historyView on Amazon

  2. Hershey Miniatures Assorted Flavored, Halloween Candy Bulk...

    Hershey Miniatures Assorted Flavored, Halloween Candy Bulk...

    78.24 oz, $29.97 total

    $0.38/oz

    Price historyView on Amazon

  3. Halloween Candy and Chocolate Mix, Individually Wrapped, 5...

    Halloween Candy and Chocolate Mix, Individually Wrapped, 5...

    80 oz, $35.95 total

    $0.45/oz

    Price historyView on Amazon

  4. Hershey's Assorted Fruit Flavored Halloween Candy Bulk...

    Hershey's Assorted Fruit Flavored Halloween Candy Bulk...

    24.39 oz, $11.94 total

    $0.49/oz

    Price historyView on Amazon

  5. Hershey's Assorted Chocolate Halloween Candy Bulk Variety...

    Hershey's Assorted Chocolate Halloween Candy Bulk Variety...

    52.63 oz, $25.99 total

    $0.49/oz

    Price historyView on Amazon

See every Halloween Candy ranked live

How to compare Halloween candy bags

Candy is sold by piece count, by bag weight, or by both at once. A bag that says it has plenty of pieces may hold less candy than a cheaper bag with fewer, bigger pieces. Dealophant divides the total price by the net weight in ounces, so every bag is measured the same way.

Before you buy

Halloween candy prices move quickly in October, and popular bags sell out. Open the price history for any bag in the list to see whether today's price is normal or a real low. Check the bag size on Amazon before you order, since the same candy is often sold in several sizes.

Want the full list? See every Halloween candy ranked live, or read how Dealophant calculates price per unit.

Common questions

What is the cheapest Halloween candy per ounce on Amazon?
Right now it is Brach's Mellowcreme Autumn Mix, Halloween Candy, Fall... at $0.23/oz. Prices change often, so the list on this page is rechecked from live data.
Is the biggest bag of Halloween candy always the cheapest per ounce?
Not always. A large bag can cost more per ounce than a smaller one, so compare the price per ounce rather than the size of the bag or the sticker price.
Why compare candy by the ounce instead of by the piece?
Pieces vary in size. Fun size, mini and full size pieces all count as one piece, but they weigh very different amounts. Weight is the fairest way to compare bags.

Operated by CommQuest. Prices are in USD from the US Amazon marketplace via the Product Advertising API. Verify on Amazon before buying. As an Amazon Associate, Dealophant earns from qualifying purchases. Ranking is price divided by unit count and does not weight on commission.